čtvrtek 10. ledna 2019

Jaký filtr do masky k laminování

jura.dimm: Vyznáte se někdo ve značení stupňů ochrany u filtrů, který je nejvhodnější k laminování? Nějak se mě nedaří to vygooglit. Příklad: A1, A2, ABE1, ABK1, AXP3...

Petr Budai: Zkus si nastudovat https://www.korus-eshop.cz/data/upload/ ... uvodce.pdf .

jura.dimm: Tak jsem vyčetl i ze stránek Havelcomposit, že doporučují filtr A1, ale těch látek je tam podle složení víc a byli by možná potřeba i filtry jiné třídy...kdo se v tom má vyznat...každopádně kdyby zde byl někdo znalý a byl by ochoten to podat tak aby to pochopil i ten co se v tom moc nevyzná, byl bych vděčný.
Tak abych to upřesnil, jde jen o laminování-Epoxy 160,285,385..a tužidla. Většinou je u všech kategorií filtrů uvedeno to samé...lakýrnické práce,lepidla atd... a P je na prach, to bych neřešil. Zajímá mě tedy trochu konkrétnější typ, zatím to vidím na stupeň A

Honza71: acuji jako technický specialista pro jednu nejmenovanou velkou zahraniční firmu vyrábějící OOPP včetně ochrany dýchacích orgánů. Pokusím se doporučení shrnout do několika málo (doufám srozumitelných) bodů:
- při ochraně proti částicím, prachům (např. při broušení, řezání apod.) stačí jakýkoliv respirátor, nebál bych se použít třídu ochrany FFP1 - jsou lacinější než FFP2 a FFP3 a pro modelařinu bohatě stačí, nemyslím si, že vznikají tak obrovské koncentrace, abyste museli utrácet za vyšší faktor ochrany. Sám jej používám často, de facto jakmile sáhnu po šmirglu, protože balsový prach je pro mě mor
- pokud máte filtrační polomasku, lze použít částicové filtry - mají označení P1, P2, P3, číslo vždy znamená faktor ochrany, opět i zde bych se nebál použít P1
- jakmile sáhnete po chemii - v modelařině ponejvíce organické, tzn. pryskyřice, je nutné použít organický filtr s označením A. číslo za písmenem, např. A1 , A2, znamená třídu ochrany, např. pro A1 to jsou koncentrace do 1000ppm. Klidně použijte A1.
Na krátké činnosti popř. práce v dobře větraném prostoru lze také použít speciální respirátory, které mají v sobě vrstvičku aktivního uhlí a jsou schopny pochytat organické výpary, ale opravdu pouze částečně. POznáte podle toho, že mají většinou šedou barvu, ale s těmi opatrně, zvláště pak pokud pracujete v nevětraném prostoru delší dobu!
- Pokud aplikujete pryskyřici nebo jakoukoliv organiku nástřikem a vzniká aerosol, nebo potřebujete univerzální ochranu proti organickým výparům i prachu, prodávají se kombinované filtry s označením např. A1P2, A2P3, apod. Popř. se k organickým filtrům dají dokoupit částicové předfiltry, které si na ty plynové jednoduše nacvakenete, našroubujete, záleží jak který výrobce to má.

Kvůli reklamě samozřejmě nemohu uvádět konkrétní typy mého chlebodárce, ale s těmito radami jste schopni nakoupit OOPP od jakéhokoliv výrobce, protože to značení je standardizováno EN normami pro všechny výrobce v EU.
POZOR - co se týče respirátorů, vyvarujte se no-name výrobků za pár korun v hobby-marketech. Kupujte to, co je certifikováno a nese CE značku. Je to samozřejmě dražší, ale nemusíte mít strach o své zdraví.

jura.dimm: Tak je to tedy ten filtr kategorie A na Epoxidovou chemii a měl by být dostatečný.
Když jsem si zjišťoval složení Epoxidů bylo tam těch látek víc a na ně by byli potřeba různé filtry, ale asi je to tak, že se některé látky neuvolňují tak snadno, nebo je malá koncentrace a tedy to není důležité řešit.
Díky. Věřím že to pomůže i jiným lepičům

To už jen tak pro zajímavost, jsem si dělal poznámky co všechno tam je za salrajt a jaký filtr by byl potřeba:
Epoxydová pryskyřice: Xilen-?, Hexan-?, Bisfenol-?, Epichlorhidrin-A 6055,
Tužidlo: dimethyl-K 6075,6099, benzilalkohol, methylenbis(cyklohexylamin)-AK 6099, aminomethyl(trimethylcyklohexan)-AB 6051,6059

Honza71: Díky za poznámku .... mě unikla ta tužidla! Tam je totiž to spektrum substancí poměrně širší a zde bych již doporučoval filtry typu ABEK, které ochrání uživatele před organikou, anorganikou a zároveň i kyselými výpary a deriváty amoniaku.Pokud zde už padly konkrétní typy filtrů, tak je to filtr 6059, který by poskytl opravdu komplexní ochranu.
Zmiňované filtry 6099 jsou už hodně zbytečné, de facto je to to samé jako 6059, pouze tam je navíc ochrana proti rtuti a vše je to umocněno tím, že tyto filtry mají ochranu typu 2 do 5000ppm koncentrace, což už našinec modelář nevyužije. Další problém je, že jsou kompatibilní pouze s celoobličejovými maskami a už vůbec nemluvím o té ceně ....

jura.dimm: Tak super díky moc, teď už jsou informace kompletní a ten filtr 6059 snad většinu toho pobere..